Ex libris - co to jest za pieczątka i do czego służy?

Ex libris - co to jest za pieczątka i do czego służy?

Oznaczenie książek należących do tego jednego, konkretnego właściciela nie we wszystkich kręgach jest popularne. Fakty są jednak takie, że niektórzy decydują się na stworzenie takich oznaczeń i stosują je konsekwentnie. Kto tak robi i z jakiego powodu? Bez wątpienia czynią tak posiadacze sporych kolekcji książek, wśród których nie brakuje egzemplarzy unikalnych, czasami wręcz „białych kruków”, a więc pozycji wyjątkowych. Ponadto oznaczenia w postaci ekslibrisów stosuje się w niektórych bibliotekach. To doskonały i łatwy technicznie sposób na widoczne oznaczenie przynależności książki do konkretnego miejsca. Również placówki muzealne, nierzadko mające w swoich zbiorach historyczne, często bardzo stare księgi, stosują swoje rozwiązania.

Zarówno dla osób prywatnych, jak też rozmaitych instytucji, ciekawą opcję stanowi ex libris online. Chodzi o znaki graficzne, które można zamówić przez internet, a po krótkim czasie oczekiwania otrzymać fizycznie na własność.

Stylowy ex libris online, czyli kontynuacja tradycji sprzed wieków

Warto podkreślić, że ekslibrisy nie są wynalazkiem nowym – pomimo to, że da się je łatwo zamówić za pośrednictwem sieci. Na ziemiach polskich pierwsze, spersonalizowane pieczęcie tego rodzaju wytwarzano już w XIV wieku, w innych państwach Europy pojawiały się one nawet wcześniej. Z założenia nie ma jednej powszechnie stosowanej formy takiego symbolu. Może to być pieczątka lub stempel, ale również wklejana we wnętrzu książki karteczka z grafiką – najczęściej naklejana po wewnętrznej stronie okładki.

Czasami ekslibrisy są już przygotowane przez konkretne wydawnictwo, choć w takich przypadkach nie ma mowy o personalizacji dostosowanej do potrzeb właściciela książki. Ex libris online to z kolei doskonały sposób, aby dysponować własnym oznaczeniem, z którego można korzystać w razie potrzeby. Miłośnicy książek przywiązujący dużą wagę do swojego stanu posiadania chętnie sięgają po tę tradycyjną metodę znakowania tomów.

Idealny ex libris online – jak go przygotować?

Zakłady poligraficzne zajmujące się produkcją ekslibrisów mają coraz więcej klientów, a efekty podejmowanych działań są naprawdę ciekawe. Co ważne, klienci sami decydują o tym, czy ich pieczęć ma bazować na którymś z gotowych wzorów, czy też ma wyglądać absolutnie unikalnie. To ważne, ponieważ niektórym zależy na maksymalizacji efektu indywidualnego.

Wtedy istnieje możliwość przekazania pracowni swojej własnej grafiki. Wskazane, aby plik cyfrowy był wygenerowany w możliwie najwyższej rozdzielczości. Wskazana jest grafika wektorowa, a więc o nieograniczonych możliwościach skalowania. Dzięki temu ostateczny rezultat będzie znakomity, a pieczęć okaże się wyrazista i bogata w detale. Ex libris online, choć nowoczesny, zachowuje wszystkie cechy tradycyjnego odpowiednika. Sama pieczątka może być nanoszona dowolną liczbę razy – wystarczy mieć tylko poduszeczkę nasączoną tuszem.

Nośniki na miarę potrzeb, czyli ex libris online w optymalnej formie

Firmy podchodzące profesjonalnie do tematu ekslibrisów dbają o to, aby klienci mieli możliwość korzystania z nich w taki sposób, jaki będzie dla nich wygodny. Zwykle istnieje więc kilka możliwości w aspekcie technicznego przygotowania pieczątki. Najczęściej wybierać można spośród tradycyjnego stempla drewnianego, automatu samotuszującego lub mobilnej pieczątki. Każda opcja sprawdza się w praktyce tak samo dobrze. Zwolennicy starodawnych form raczej na pewno wybiorą stempel z drewna, który dodatkowo może mieć specjalną postać – rzeźbioną. Tu także w grę wchodzą gotowe wzory, jak też własny projekt.

Okazuje się zatem, że ex libris online to ogrom opcji przed każdym zainteresowanym. Najważniejsze to powierzyć wykonanie stempla solidnemu zakładowi.