Kiedy jesteśmy w związku, nastawieni jesteśmy na to, że będzie on przechodził różne fazy, będzie się zmieniał, tak jak zmieniamy się też my sami. To oznacza, że jeśli jest to coś poważnego, to bardzo możliwe, że w końcu nadejdzie taki dzień, w którym dojdzie do zaręczyn, a te z kolei będą zapowiedzią ślubu. Takim widzialnym znakiem tych zmian z pewnością jest pierścionek zaręczynowy. Czasami jest on wręczany w obecności innych osób, czasami bardziej intymnie, gdy para jest sama. Obecnie możemy znaleźć wiele różnych propozycji na pierścionki zaręczynowe, jednak zawsze należy się kierować upodobaniami przyszłej narzeczonej.

Jeśli mężczyzna wie, że jego partnerka woli delikatną biżuterię, która nie rzuca się zbytnio w oczy, to z pewnością lepiej wybrać pierścionek zaręczynowy z delikatnym kamieniem, który nie będzie zbyt duży. Zazwyczaj wybierane jest przy tym żółte złoto, białe złoto, albo mieszane, a więc mamy obydwa rodzaje złota, które są ze sobą połączone.

Na którym palcu się go nosi?

Czasami przyszłe panny młode zastanawiają się, na którym palcu powinny nosić swój pierścionek zaręczynowy. Warto pamiętać, że jest on traktowany jako zapowiedź przyszłego ślubu, a to oznacza, że jeśli chcemy w ten subtelny sposób ogłosić najbliższym, że w naszym życiu niedługo zajdą poważne zmiany, to warto dopilnować, aby nasz pierścionek zaręczynowy znalazł się na odpowiednim palcu. Z tego powodu należy go nosić na prawej ręce, na serdecznym palcu, a więc na tym samym, na którym za jakiś czas pojawi się obrączka.

To będzie taki sygnał, że jesteśmy już zajęte, że ten pierścionek oznacza poważne deklaracje. Kiedy przyjdzie dzień ślubu, będziemy mogły pierścionek zaręczynowy przenieść na ten sam palec, ale na lewej ręce. Albo jeśli taka będzie nasza wola, zostawić go na palcu serdecznym prawej dłoni i na ten sam palec nałożyć obrączkę. W ten sposób obydwie ozdoby będziemy nosić razem.

Nie zawsze zgodnie z tradycją

Taka jest tradycja noszenia pierścionka zaręczynowego.

Może się jednak okazać, że wygodniej będzie nam nosić go na innym palcu, zwłaszcza po ślubie, kiedy to może się okazać, że nie będzie chciał wejść na żaden inny palec. Albo wręcz przeciwnie, może się okazać, że będzie nam za luźny na palec serdeczny lewej ręki i wówczas powinnyśmy go nosić na tym palcu, na którym będzie nam najwygodniej. Najważniejsze jest to, aby wybrany przez partnera pierścionek zaręczynowy pasował do upodobań przyszłej panny młodej. Im bardziej będzie odpowiadał temu, co jej się podoba, tym większa będzie szansa, że chętnie będzie go nosiła. Ogólnie przyjmuje się, że w pierścionku zaręczynowym powinien znajdować się biały kamień, najlepiej brylant lub perła.

Jednak od tej zasady również się odchodzi i coraz częściej wybierane są kolorowe szafiry, szmaragdy czy kamienie szlachetne. Można po wewnętrznej stronie pierścionka zaręczynowego umieścić jakiś grawer, dzięki czemu będzie on bardziej intymny i indywidualny. W końcu najważniejsze jest to, aby taki pierścionek zaręczynowy spodobał się przyszłej narzeczonej, dlatego też jeśli jakiś kolor coś dla nas znaczy, to warto zadbać, aby pojawił się on w pierścionku. Koniecznie zobaczmy co jest oferowane u jubilera, jakie pierścionki zaręczynowe możemy wybrać i który z nich ostatecznie spodoba się partnerce. Warto też dołożyć starań, aby wybrać dobry rozmiar, a to oznacza, że wcześniej należy sprawdzić rozmiar palca, na którym taki pierścionek zaręczynowy ma być noszony.