Wiele mówi się o tym, jak ważny jest sen. Jak jego zła jakość negatywnie wpływa na stan naszego zdrowia, w jaki sposób pogarsza się nie tylko nasza sprawność psychiczna, ale również fizyczna. Nic więc dziwnego, że coraz częściej pojawiają się informacje odnośnie tego, w jaki sposób spać, jakie działania podejmować, aby mieć pewność, że nasz sen będzie lepszy, bardziej wydajny i że faktycznie będziemy wstawać wypoczęci i pełni sił do działania. Tak naprawdę niewiele potrzeba, aby mieć dobry sen. Wystarczy tylko, że zmienimy trochę nasze przyzwyczajenia, że zaczniemy zwracać większą uwagę na to, co robimy przed snem. Może się okazać, że naprawdę niewiele potrzeba, abyśmy mogli powiedzieć, że mamy lepszy sen, a co się z tym wiąże, że ogólnie czujemy się znacznie lepiej.

Na co zwracać uwagę?

Przede wszystkim musimy pamiętać, że nasz organizm ma wewnętrzny zegar, który ma swój rytm działania, a to oznacza, że jeśli będzie on zakłócony, to będziemy się gorzej czuli. Dlatego jeśli chcemy mieć pewność, że będziemy mieli dobry sen, musimy wyrobić w sobie przyzwyczajenie, że wstajemy zawsze o tej samej godzinie, nawet wówczas gdy będziemy mieli wolny dzień.

Wówczas będziemy mieli pewność, że nasz organizm będzie działał w prawidłowym rytmie. Dodatkowo musimy również pilnować, aby spać minimum 7 godzin, bo tyle średnio potrzebuje organizm, aby móc się w pełni zregenerować. Jeszcze inną zasadą, która będzie miała wpływ na nasz lepszy sen, będzie ta, aby nie kłaść się do łóżka, jeśli nie czujemy się zmęczeni. Możemy poczytać trochę książkę, wypić gorące mleko z miodem i dopiero, gdy poczujemy zmęczenie, powinniśmy się położyć. A jeśli okaże się, że minęło kilkadziesiąt minut, a my nadal nie zasnęliśmy, to powinniśmy wstać z łóżka i położyć się za jakiś czas. W walce o dobry sen pomocny może się okazać również rytuał relaksacyjny, który będziemy wykonywać każdego dnia. Może to być relaksująca kąpiel, czytanie książki, słuchanie spokojnej muzyki. Ważne, żeby nas odprężało i wyciszało.

Co jeszcze możemy zrobić?

Chcąc zadbać o lepszy sen powinniśmy również wybrać jak najlepszy materac do spania, taki który pozwoli nam wygodnie się ułożyć i będzie dopasowany do naszego ciała. Poza tym wykorzystujmy łóżko tylko do spania, nie zabierajmy do niego pracy. Warto także zadbać, aby przed spaniem przewietrzyć sypialnię, bo odpowiednia temperatura również będzie wpływała na jakość snu. Warto także przed snem ograniczyć ilość światła, zwłaszcza z laptopa, telewizora czy smartfona, bo ono będzie nas rozbudzało. Oczywiście, jeśli chcemy mieć wpływ na dobry sen, to powinniśmy również pilnować, aby przed położeniem się spać, nie jeść zbyt obfitych posiłków, nie pić kawy, ani nie spożywać alkoholu. To także będzie miało wpływ na to, czy będziemy mieli dobry sen, czy znowu jego jakość będzie pozostawiała wiele do życzenia. Warto się zastanowić jak wygląda nasz wieczór, co robimy zanim położymy się spać. Może się okazać, że wystarczy zmienić kilka przyzwyczajeń, abyśmy mogli powiedzieć, że obecnie mamy lepszy sen.