Osoby niepełnosprawne muszą się mierzyć z różnymi utrudnieniami, a to oznacza, że tam, gdzie jest to możliwe, powinniśmy szukać dla nich udogodnień. Dlatego też warto zobaczyć jak działa schodołaz, zwłaszcza jeśli mieszkamy w domu piętrowym, gdzie każdego dnia mamy pokonywać schody. Taki schodołaz sprawi, że tego typu architektura nie będzie już dla nas utrudnieniem, a co więcej, tego typu urządzenie jest tak skonstruowane, że będziemy mogli je zabierać ze sobą również w inne miejsca. To oznacza, że spokojnie będziemy mogli go schować do samochodu i zabrać na wycieczkę, jeśli wiemy, że będziemy mieli do pokonania schody. Sam schodołaz waży niewiele i dodatkowo nie zabiera zbyt wiele miejsca, a to oznacza, że spokojnie zmieści się nawet w niewielkim bagażniku.

Mamy tutaj też różne modele, a to oznacza, że spokojnie możemy się zastanowić, czy w naszym przypadku lepiej sprawdzi się taki gąsienicowy czy kroczący.

Schodołaz jest całkowicie bezpieczny

Kiedy osoba niepełnosprawna, poruszająca się na wózku inwalidzkim, ma pokonać schody, możliwości ma kilka. Można zamontować specjalną windę, jednak ona zabiera sporo miejsca, a do tego jeszcze będzie można z niej korzystać tylko przy tych jednych schodach. Można też poprosić inne osoby o pomoc, jednak zarówno zniesienie takiego wózka, jak i próba zjechania nim po schodach, może być trudna i niebezpieczna do wykonania. Jeśli jednak zainwestujemy w schodołaz, będziemy mogli całkowicie na nim polegać, a dodatkowa osoba będzie potrzebna jedynie do asekurowania, bo większość ciężaru wózka i osoby niepełnosprawnej, będzie brał na siebie właśnie ten pojazd.

Samo zamontowanie na nim wózka inwalidzkiego zabiera niewiele czasu i jest bardzo łatwe, więc nie będzie z tym najmniejszego problemu, co niewątpliwie jest jego dodatkowym atutem.

Schodołaz pomoże nam pokonać setki schodów

Warto też mieć świadomość, że taki schodołaz zasilany jest na akumulator, dzięki czemu zjeżdża ze schodów praktycznie sam. Co istotne, jednorazowe naładowanie akumulatora pozwala na pokonanie setek schodów, a to oznacza, że będziemy mogli się nim naprawdę swobodnie poruszać. Dodatkowo istotne może być dla nas to, że schodołaz pomoże nam pokonać nie tylko schody, które będą proste, ale również takie kręcone, co oznacza, że właściwie nie będzie tutaj dla nas żadnych ograniczeń. Jeśli wiemy, że nie stać nas na zakup takiego urządzenia, to z pewnością ucieszy nas informacja, że możemy się starać o jego dofinansowanie.

Jeśli nie jesteśmy pewni, czy w naszym przypadku lepiej sprawdzi się schodołaz kroczący czy gąsienicowy, to warto rozważyć wypożyczenie jednego i drugiego na kilka dni, aby móc je porównać i dopiero wówczas podjąć ostateczną decyzję. Warto mieć świadomość, że jeśli znamy osobę niepełnosprawną, poruszającą się na wózku inwalidzkim, albo sami jesteśmy taką osobą, a jednocześnie mieszkamy na wyższym piętrze, to nie jesteśmy skazani na siedzenie w domu, czy korzystanie z windy. Możemy wykorzystywać schodołaz, który będziemy mogli zabierać ze sobą na różne wyprawy, ponieważ zabiera niewiele miejsca i jest stosunkowo lekki. Dodatkowo można do niego przymocować wózek dosłownie w kilka chwil, a to oznacza, że nie będziemy tutaj mieli żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o pokonanie bariery jaką są schody. Owszem będziemy potrzebowali asysty, jednak główny ciężar będzie spoczywał na tym urządzeniu, a więc nie będziemy musieli się martwić, czy dana osoba nas utrzyma, w momencie zjeżdżania ze schodów.

Jeśli mamy taką możliwość, warto wypożyczyć takie urządzenie, aby móc powiedzieć z pełną świadomością, czy schodołaz będzie dobrym rozwiązaniem dla nas, a jeśli tak, to na który jego model powinniśmy się zdecydować, aby idealnie odpowiadał on na nasze potrzeby.