Szaty noszone przez kapłanów Kościoła katolickiego często wzbudzają spore zainteresowanie wiernych. Nie wszyscy jednak wiedzą, jakie znaczenie jest przypisane chociażby do konkretnych kolorów ornatów, a warto poświęcić tej kwestii nieco uwagi, albowiem jest to obszar naprawdę interesujący. Przede wszystkim należy mieć na uwadze to, że osoby w stanie kapłańskim mają za zadanie przewodzić wiernym w świętowaniu poszczególnych świąt, a przy tym elementów roku liturgicznego. Rok kalendarzowy jest w tym aspekcie podzielony na różne okresy i między innymi do nich są przypisane ornaty konkretnej barwy. Są to odgórne wskazania kościelne – czasami pochodzące wprost z Watykanu i mające charakter globalny, a czasami związane z lokalnymi episkopatami, które wydają w aspekcie szat liturgicznych własne zalecenia. Kolorów w świecie ornatów noszonych przez księży mamy naprawdę wiele. Są więc ornaty złote, kojarzone najczęściej z biskupami i zakładane przy okazji rozmaitych doniosłych uroczystości. Dalej mamy mamy ornaty zielone, które są zakładane przez księży w większości dni, ponieważ są przypisane do tak zwanego okresu zwykłego.

Natomiast bardzo charakterystyczne

ornaty czerwone kapłani zakładają na siebie przy okazji Niedzieli Palmowej, Wielkiego Piątku, a także na okoliczność mszy związanych z osobą Ducha Świętego. Są jeszcze fioletowe ornaty symbolizujące pokorę i pokutę – księża noszą je w okresach adwentu i przy Wielkim Poście, ale nierzadko także na mszach żałobnych. Biały ornat wiąże się tradycyjnie z Wielkanocą i Narodzeniem Pańskim. Ornaty muszą mieć odpowiedni wygląd, bo regulują to kościelne „przepisy” Naturalnie niuansów decydujących o tych kwestiach jest zdecydowanie więcej, o czym najlepiej wiedzą sami duchowni, ale także. firmy specjalizujące się w wytwarzaniu szat liturgicznych. Takie przedsiębiorstwa działają z powodzeniem w większości państw. Jest tak również w Polsce, co warto wyraźnie podkreślić. Firmy te wytwarzają między innymi różne warianty ornatów, które poza odpowiednią kolorystyką związaną z wytycznymi cechują się czasami specyficznymi cechami.

Wzornictwo bywa fantazyjne i zaskakujące, choć wszystko jest zawsze utrzymane w granicach dobrego smaku oraz powagi liturgii. W tym aspekcie nie mogą mieć miejsca żadne odstępstwa, jednakże pewne pole do manewru istnieje i chętnie korzystają z niego również niektórzy duchowni – zwykle przy akceptacji wiernych. Znaczenie ma między innymi to, czy ornaty odpowiadają zasadom liturgii i prawa kanonicznego. W tym zakresie firmy zajmujące się ich wytwarzaniem muszą zawsze podążać za normami i wskazówkami, ponieważ ornaty mają swoje „specyfikacje” i powinny się w nich mieścić. Są szyte z różnych materiałów, jednakże te najbardziej ozdobne i najcenniejsze, dedykowane dostojnikom kościelnym z papieżem na czele, często zawierają w sobie na przykład złote nici. Podkreśla to ich wyjątkowość, jednakże nie każdy biskup czy kardynał czuje się dobrze z takimi atrybutami. Zamiast tego tego częściej pojawia się ornat znacznie skromniejszy, choć z uwagi na swój wygląd także wyróżniający się na tle pozostałych. Niektóre są szyte na specjalne zamówienie i mogą posiadać unikalne cechy, których nie sposób szukać w innych tego typu szatach.