W dzisiejszym świecie bardzo wiele osób zmaga się ze zmęczeniem oczu i ich podrażnieniem. Wynikiem takich dolegliwości może być bardzo wiele elementów, charakterystycznych dla współczesnego funkcjonowania. Są to przede wszystkim: mało snu, ciągłe spędzanie czasu przed jasnym i szkodliwym ekranem, nieodpowiednie oświetlenie, narażenie oczu na promieniowanie słoneczne. Odpowiedzią na te dolegliwości może być szereg preparatów, jednak przede wszystkim w pierwszej kolejności należy zadbać o zdrowy rozsądek i unikać miejsc w których może dojść do takich objawów. Szukając odpowiednich kropli do oczu, warto zwrócić uwagę na to, by nie były one jedynie nawilżające i działały chwilowo.

Najlepsze produkty charakteryzują się tym,

że na gałce ocznej tworzą specjalną powłokę ochronną, która dodatkowo chroni oczy przed działaniem szkodliwych promieni słonecznych. Zważając uwagę szczególnie na ostatni aspekt, krople tego typu nadadzą się w słoneczne dni, kiedy narząd wzroku szczególnie jest wysilany do swojej pracy. Na co zwrócić uwagę przy wyborze nawilżająco-ochronnych kropli do oczu z filtrem UV?
• Przede wszystkim takie preparaty powinny być pozbawione jakichkolwiek środków konserwujących. Oznacza to, że przy wyborze kropli należy zwrócić uwagę nie tylko na obiecane przez producenta działanie, ale także na skład. Krople takie mają w swoim składzie kwas hialuronowy, który w efektywny sposób nawilża i powleka powierzchnię oka, ale także aktinokinol, będący okulistycznym filtrem UV. Roztwory tego typu bardzo często nie są przeznaczone dla osób, które noszą soczewki kontaktowe. Dziś jednak możemy znaleźć odpowiedniki, które można stosować nawet na soczewki, a jeśli jesteśmy stałymi użytkownikami – z pewnością będzie to ważna wartość. Takie krople pozwalają nie tylko zastosować preparat na soczewkę, ale dodatkowo ułatwiają ich konserwację, a także zdejmowanie i wkładanie, dając dodatkowy komfort;
• Krople tego typu mają szczególne sposoby użycia. Z reguły jest to jedna kropla w równych odstępach czasu. Bardzo ważne jest, by sprawdzać zalecenia producenta, ale szczególną uwagę zwrócić na datę przydatności preparatu. Użytkowanie kropli po deklarowanym terminie może powodować nieprzyjemne skutki, a czasem działać nawet na odwrót, z powodu stracenia swoich właściwości;
Należy pamiętać, że filtr ochronny UV to jedynie dodatkowa profilaktyka, która powinna być wzbogacona odpowiednimi okularami przeciwsłonecznymi w szczególnie wymagające dla oczu dni.