Bardzo często podczas chorób serca, pacjenci skupiają się tylko na sercu i nie myślą o tym, że teraz trzeba będzie zmienić styl życia, a o rehabilitacji kardiologicznej, wielu z nich nawet nie słyszało. Prawda jednak jest taka, że jeśli chory chce wrócić do normalnego życia, to nie tylko musi zadbać o swoje serce poprzez operację czy przyjmowanie odpowiednich leków, ale również musi zadbać o swoją aktywność fizyczną, której brak niejednokrotnie prowadzi właśnie do tego typu problemów.

Dostosowana do potrzeb pacjenta

Trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że rehabilitacja kardiologiczna musi być dostosowana do pacjenta. Jednak warto ją podejmować, ponieważ sytuacja w jakiej znalazł się chory, może prowadzić do pojawienia się depresji i jeszcze większego pogorszenia się zdrowia. Dlatego warto wiedzieć, że rehabilitacja kardiologiczna może być prowadzona nawet z osobami, które na chwilę obecną muszą leżeć w łóżku. Trzeba wówczas będzie zapobiec problemom z płucami i przykurczem mięśni, dlatego rehabilitant pomoże w napinaniu i rozluźnianiu mięśni, a także będzie kierował ruchem ręki, którą pacjent będzie miał podnosić, lub sam będzie ją podnosił, jeśli chory nie będzie mógł tego zrobić. Dodatkowo podczas rehabilitacji pacjent będzie się uczył powolnego wstawania z łóżka, które zamiast zrywania się, będzie polegało na przewróceniu się na bok i stopniowym unoszeniu się, co będzie miało zapobiec zawrotom głowy, spowodowanym nagłym spadkiem ciśnienia.

Stopniowe zwiększanie

Zasady rehabilitacji kardiologicznej są takie, że wszystkie działania rehabilitanta, oparte są na jego wiedzy i będą zależeć od tego, jaką operację pacjent przeszedł. Im jest ona poważniejsza, tym delikatniejsze będą ćwiczenia na początku. Co więcej, warto sobie również zdawać sprawę z tego, że z biegiem czasu, stopniowo te ćwiczenia będą miały większą ilość powtórzeń i dłuższy czas trwania. Nie mniej, może się okazać, że w niektórych przypadkach, na początku będzie to spacer z rehabilitantem, który będzie trwał tylko minutę. Jednak nawet takie najmniejsze ćwiczenia, połączone z odpowiednią dietą i leczeniem, mają szansę przywrócić pacjenta do dobrego zdrowia i sprawić, że będzie on potrafił odpowiednio zadbać o swoje ciało. Wbrew pozorom rehabilitacja kardiologiczna jest niezwykle ważna. To oznacza, że nie możemy z niej rezygnować, a im szybciej zostanie ona podjęta, tym lepsze będą wyniki, jeśli chodzi o powrót pacjenta do zdrowia. Dlatego właśnie tak ważne jest to, aby jej nie ignorować i stosować się do zaleceń rehabilitanta.