Niepełnosprawni poruszający się na wózku inwalidzkim muszą się liczyć z wieloma różnymi utrudnieniami. Jednym z najczęściej spotykanych i jednocześnie najtrudniejszych do pokonania są schody. Czasami montowane są specjalne windy dla niepełnosprawnych, ale nie wszędzie one są i nie zawsze też da się je zamontować. Dlatego też warto zobaczyć jak działa schodołaz dla niepełnosprawnych i zastanowić się, czy nie warto byłoby z niego skorzystać. Istotne w tym wszystkim jest to, że taki schodołaz występuje w różnych rodzajach, a więc będziemy mogli go dopasować do swoich potrzeb, a dodatkowo jego zakup może się wiązać z dofinansowaniem, co oznacza, że nie będziemy musieli wykładać całej kwoty, która będzie nam na niego potrzebna. Warto mieć świadomość, że schodołaz jest prosty w obsłudze i może znacznie ułatwić nam codzienne funkcjonowanie.

Jaki schodołaz nas interesuje?

Zanim podejmiemy decyzję o zakupie takiego sprzętu, powinniśmy w pierwszej kolejności sprawdzić, jakie jego rodzaje są nam oferowane. Wówczas łatwiej będzie nam powiedzieć, który z nich będzie dla nas najlepszy. Z jednej strony może nam być zaproponowany schodołaz gąsienicowy. Do niego mocujemy zwykły wózek inwalidzki, którym porusza się osoba niepełnosprawna. Dzięki specjalnym uchwytom mocującym oparcie i koła, całe to działanie nie zajmuje wiele czasu. Taki schodołaz gąsienicowy posiada specjalne gąsienice, które pozwalają mu się poruszać po schodach, jednak pamiętajmy, że tutaj trochę siły będzie potrzebne na odchylenie wózka.

Nie mniej, jeśli mamy szerokie schody, to taki schodołaz gąsienicowy może się okazać najlepszą decyzją w naszym przypadku. Dzięki nowoczesnym technologiom obecnie proponowane modele są lżejsze od standardowych, które były proponowane wcześniej.

Jest też schodołaz kroczący z krzesełkiem

Jeśli mamy wąskie schody, mało miejsca, albo nawet takie schody kręcone, to lepszym rozwiązaniem będzie dla nas schodołaz kroczący z krzesełkiem. Jest on niewielki, łatwo nim manewrować, a to oznacza, że będziemy mogli z niego korzystać dosłownie w każdym miejscu. Jednak tutaj konieczne będzie przesadzenie osoby niepełnosprawnej z wózka inwalidzkiego na schodołaz kroczący. Oferowane są nam również inne możliwości, takie jak chociażby schodołaz gąsienicowy z rampami, czy krzesełkowy z gąsienicami, albo taki z płozami.

To oznacza, że powinniśmy poznać ich mocne strony, sprawdzić, w jakich warunkach najlepiej się sprawdzą i na tej podstawie wybrać model, który będzie odpowiedni dla nas. Pamiętać jednak trzeba, że na każdy z nich będziemy mogli uzyskać dofinansowanie, co może znacznie ułatwić nam podjęcie ostatecznej decyzji. Niepełnosprawni poruszający się na wózkach inwalidzkich muszą liczyć się z wieloma utrudnieniami. Dlatego jeśli jest szansa, aby zaopatrzyć się w sprzęt, który choć w części pomoże zmniejszyć te utrudnienia, to warto z niego skorzystać. Taki schodołaz spokojnie będzie mógł być używany w budynkach, jak i na zewnątrz. Co więcej, występuje w tak różnych modelach, że znajdziemy taki, który najlepiej sprawdzi się tam, gdzie mamy dużo miejsca, jak i taki, który idealnie spełni swoje zadanie w ciasnych przestrzeniach.

To też oznacza, że powinniśmy porównać różne ich właściwości, zastanowić się, kiedy najczęściej będziemy korzystać z takiego urządzenia i dopiero wówczas szukać modelu, który będzie idealnie odpowiadał na nasze potrzeby. To kosztowny sprzęt, ale możemy na niego uzyskać dofinansowanie, więc z pewnością warto się mu przyjrzeć.