Wiemy, że nałóg jest dla nas szkodliwy pod wieloma względami. Przede wszystkim bardzo uderza w nasze zdrowie, sprawiając, że niszczymy nasze organy wewnętrzne, jak i sprawiamy że gorzej prezentuje się nasza skóra czy zęby. Do tego dochodzi gorsza kondycja fizyczna, jak i trudne do kontrolowania poczucie, że musimy znowu zapalić papierosa, ponieważ bez tego nie poradzimy sobie ze stresem, albo po prostu, bo się nudzimy. Wpływa on również negatywnie na nasze finanse, ponieważ paczka papierosów kosztuje nawet kilkanaście złotych, a niejednokrotnie na jednej paczce w ciągu dnia się nie kończy.

Dlatego też wielu ludzi zastanawia się nad tym, co zrobić, aby zerwać z tym nałogiem i jakie działania podjąć, aby rzucanie palenia było nie tylko łatwiejsze, ale przede wszystkim skuteczne. Jak się okazuje trochę tych możliwości jest, dlatego warto się zastanowić, która z nich będzie najlepszą dla nas.

Samodzielne rzucanie palenia 

Przede wszystkim rzucanie palenia możemy zacząć od sprawdzenia naszej silnej woli. Po prostu możemy sobie powiedzieć, że od konkretnego dnia przestajemy palić i zobaczyć czy wytrwamy w naszym postanowieniu.

Warto wówczas dopilnować, aby do tego dnia zniknęły z domu wszystkie paczki papierosów, tak aby nic nas nie kusiło. Co więcej powinniśmy również powiedzieć przynajmniej kilku osobom o naszym postanowieniu, o tym, że podjęliśmy decyzję o rzuceniu palenia, wówczas będziemy mieli kogoś, kto będzie nas motywował, wspierał i kto nie pozwoli nam się poddać. Dodatkowo jeśli powiemy o naszych planach innym osobom, może się okazać, że będziemy bardziej zmotywowani, aby osiągnąć sukces, bo trudno będzie nam się przyznać przed innymi, że odnieśliśmy porażkę. Warto również zaopatrzyć się w coś, co będzie nam zastępowało papierosa, kiedy poczujemy na niego chęć, co będzie odwracało naszą uwagę od nałogu.

Może to być jakiś mały cukierek, może to być wyjście na dwór, aby się przewietrzyć, albo przeczytanie kilku stron książki. Ważne, aby było to coś co odciągnie naszą uwagę i pozwoli nam przetrwać ten najtrudniejszy moment.

Możemy szukać wspomagania w rzucaniu palenia

Jeśli próbowaliśmy już rzucać palenie opierając się jedynie na naszej silnej woli i niestety się nie udało, to warto sięgnąć po wsparcie farmakologiczne, które ułatwi nam rzucanie palenia. Możemy w tym celu kupić specjalne plastry, które naklejone na ramię, będą powoli uwalniały nikotynę do naszej krwi, ale z biegiem czasu będziemy te plastry kupowali coraz słabsze, aż w końcu nasz organizm całkowicie odzwyczai się od palenia.

Chcąc ułatwić sobie rzucanie palenia mamy również możliwość sięgnięcia po specjalne tabletki, które pomogą nam przetrwać ten pierwszy moment, tą największą chęć zapalenia papierosa, je także z każdym tygodniem będziemy przyjmować coraz słabsze, aż w końcu całkiem odstawimy. Jednak sięgając po tego typu preparaty, które mają nam ułatwić rzucanie palenia, powinniśmy w pierwszej kolejności porozmawiać z lekarzem, aby dowiedzieć się, czy nie ma tutaj żadnych przeciwwskazań, żebyśmy przyjmowali tego typu preparaty. Tylko wówczas będziemy mieli pewność, że z jednej strony faktycznie mamy szansę na rzucenie palenia, a z drugiej nie zaszkodzimy swojemu zdrowiu sięgając po tego typu preparaty. Koniecznie zobaczmy jakie mamy możliwości, jeśli chodzi o rzucanie palenia.

Warto na początek spróbować poradzić sobie samemu, opierając się na silnej woli i wsparciu najbliższych. Jeśli to nie pomoże, dopiero wówczas powinniśmy zdecydować się na odpowiednie preparaty farmakologiczne, oczywiście wcześniej rozmawiając z lekarzem na temat tego, czy możemy je przyjmować i które będą tymi najlepszymi dla nas.