Nie ma chyba osoby, która nie lubiłaby patrzeć na piękne fotografie. To też oznacza, że nawet jeśli nie interesujemy się zbytnio samą fotografią, to i tak lubimy popatrzeć na niecodzienne zdjęcia, prezentujące krajobrazy, ludzi czy zwierzęta, które nie są wykonane dla celów komercyjnych. Takie zdjęcia niejednokrotnie prezentowane są na różnych konkursach czy wernisażach, a to dlatego, że są one wyrazem tego co podoba się określonym ludziom, co jest warte zatrzymania się, przyjrzenia i zapamiętania. Takie artystyczne fotografie cieszą się sporym zainteresowaniem i choć nie są wykonane w celach komercyjnych, to niejednokrotnie później są wykorzystywane podczas przygotowywania kalendarzy, czy przenoszone jako obrazy na płótnie.

Ciężko o ścisły podział

Jeśli interesujemy się artystyczną fotografią, to z pewnością powinniśmy mieć świadomość, że nie będziemy mieli tutaj do czynienia ze ścisłym podziałem jakiego moglibyśmy się trzymać. Tak naprawdę w to pojęcie może wejść każda fotografia, która nie jest klasyczną fotografią, która prezentuje coś niecodziennego, coś co nie jest uznawane za komercyjne.

Dlatego też artystyczne fotografie choć zazwyczaj są wykonywane przy użyciu aparatu fotograficznego, to jednak czasami wykonuje się je bez tego narzędzia, opierając się jedynie na luksografii, która polega na naświetleniu materiałów światłoczułych, na które wcześniej zostały nałożone przedmioty o różnej przezroczystości. Najważniejsze jednak jest to, aby taka artystyczna fotografia była wyrazem tego co czuje artysta, żeby pokazywała jego wrażliwość na świat i drugiego człowieka, żeby pokazywała jego zainteresowania. Niektórzy w tego typu dziedzinie dochodzą do takiej perfekcji, że po jakichś specyficznych elementach, można rozpoznać osobę, która przygotowała taką fotografię artystyczną. Ponieważ różnią się one od fotografii, które możemy oglądać na co dzień, to powinniśmy mieć świadomość, że zainteresowanie tego typu artystycznymi fotografiami będzie coraz większe. Nic więc dziwnego, że organizowane są różnego rodzaju wernisaże, na których możemy je podziwiać, a czasami nawet jest możliwość zakupienia takich zdjęć.

 

Jakie są ich rodzaje?

Warto mieć świadomość, że tak jak w malarstwie mamy różne style, tak i w artystycznej fotografii mamy różne propozycje.

To oznacza, że możemy mieć fotografie, które będą pokazywały faktyczne ujęcia, rzeczy, które każdy może zobaczyć, choć od oświetlenia i dodatkowych elementów przyrody będzie zależało, co konkretnie autor uzyska z danego planu. Z drugiej jednak strony warto mieć świadomość, że możemy też mieć do czynienia z artystyczną fotografią, która będzie pokazywała abstrakcję. Coś, co na pierwszy rzut oka nie będzie takie jasne i logiczne, co będzie zmuszało do analizy, głębszego zastanowienia, a co jednocześnie będzie dawało większe pole do interpretacji, dzięki czemu każdy będzie mógł sam się zastanowić, co dla niego pokazuje dana artystyczna fotografia. Jeśli chcemy robić zdjęcia, które będą zachwycały, które będą zmuszały do myślenia, do zastanowienia się nad tym, co autor miał na myśli, to z pewnością możemy zająć się artystyczną fotografią. Możemy fotografować to, co jest w rzeczywistości, jak i to co jest abstrakcją, co jest stworzone przez autora fotografii. Możliwości jest wiele, możemy się tutaj także bawić światłem i cieniem, a to będzie oznaczało, że taka artystyczna fotografia może naprawdę wiele pokazać i dla każdego obserwatora może oznaczać coś innego.