Człowiek może trenować w wielu aspektach. I niekoniecznie muszą się one ograniczać jedynie do naszych mięśni, choć kształtowanie ich siły bywa kluczowe – także dla naszej sylwetki. Są jednak takie „elementy” naszego ciała, w przypadku których trzeba odwołać się do nieco innych metod. Może tu chodzić na przykład o płuca, jakie dla naszej wydolności mają gigantyczne znaczenie. Jeśli nie będziemy mieć mocnych, wydolnych płuc, działania związane ze sportem (nawet całkowicie amatorskim), mogą się okazać zdecydowanie trudniejsze i przy tym bardziej ryzykowne. Oznacza to, że o kondycję płuc należy zadbać. Może w tym pomóc trenażer oddechowy, a więc specjalne urządzenie do ćwiczenia efektywności i wytrzymałości naszych płuc. Urządzenie nazywane czasami spirometrem ma prostą konstrukcję i łatwą zasadę działania. Cechuje się tym, że wywołuje opór podczas wdychania, jak również wydychania powietrza.

Tym samym zmusza ludzkie płuca do niestandardowego wysiłku,

z jakim można mieć czasami do czynienia również w ramach wykonywania ćwiczeń fizycznych. Wiele razy jest tak, że podbieg lub nawet szybki marsz sprawia, że czujemy się przytłoczeni i trudniej nam złapać oddech. To wynik siedzącego trybu życia i co za tym idzie kiepskiej wydolności naszych płuc. Można to wszystko jednak zmienić na lepsze, a trenażery oddechowe mają do odegrania sporą rolę. Wiele rozwiązań, ale koncepcja jest zawsze zbliżona Istnieje szereg modeli akcesoriów zaliczanych do grupy spirometrów. Różnią się one konstrukcyjnymi detalami, marką i ceną. Co do zasady jednak działają podobnie, co dla osób korzystających z nich jest najważniejsze. Trudno wskazać jeden typ, który sprawdziłby się najlepiej. Sporo zależy też od kontekstu, w jakim trening płuc ma się odbywać. Bywa, że stosowanie trenażerów jest zalecane osobom borykającym się z konkretnymi chorobami. Zdaniem części specjalistów pomagają w leczeniu astmy, dusznicy czy przewlekłego zapalenia oskrzeli…

Warto więc wziąć je pod uwagę w ramach prowadzonej terapii,

szczególnie gdy zaleca to lekarz prowadzący dany przypadek. Należy zaznaczyć, że trenażer oddechowy jest urządzeniem umożliwiającym leczenie niefarmakologiczne. Jego stosowanie nie wiąże się z sięganiem po jakiekolwiek preparaty, choć istnieją techniki zakładające używanie środków wziewnych. W tym momencie trenażery mogą być wykorzystywane jako inhalatory, aczkolwiek generalnie nie takie jest ich przeznaczenie. Liczy się przede wszystkim to, aby zdawały one egzamin w charakterze przyrządu do ćwiczeń dla naszych płuc. Duża skuteczność w tym zakresie jest potwierdzona licznymi opiniami, których nie sposób podważać. Swoje zdanie w temacie wyrażają także lekarze.