Firan na rynku jest wiele, a ich znaczenie we wnętrzach większości polskich domów jest spore. Szereg osób zwyczajnie nie wyobraża sobie tego, aby w ich domach mogło zabraknąć tego dodatku. Za pomocą firan można podkreślić charakter pomieszczenia, w pewnym sensie zamaskować zazwyczaj surowy i mało atrakcyjny z definicji wygląd okien. Możliwości w tym aspekcie są duże, ponieważ w sprzedaży są dostępne liczne warianty firan, mocno różniące się od siebie wyglądem. Są proste firany gładkie, są też takie, gdzie nie zabrakło wzorów. Najczęściej w kolorze białym lub kremowym miewają czasami akcenty pastelowe – każdy jest w stanie znaleźć dla siebie idealny komplet firan, które będą wręcz doskonale prezentować się we wnętrzu. Kryteriów wyboru, które są ważne dla nabywców jest jednak więcej i trzeba również o nich wspomnieć. Duże znaczenie ma chociażby to, czy firany są długie czy też krótkie. Wybór w tym aspekcie jest ważny, ponieważ firana musi być zawsze dobierana do wysokości okien, które ma zakrywać. Jeśli mamy na przykład okno balkonowe, które jest wysokie niemal od sufitu do samej podłogi, to należy zdecydować się na firanę dociętą w taki sposób, aby kończyła się kilka centrymetrów nad podłogą – nie powinna wszakże jej dotykać.

To dość prosta zasada,

która raczej nie powinna wzbudzać żadnych kontrowersji. Nieco inaczej sprawy mają się w przypadku pozostałych okien. Jeśli znajduje się pod nimi na przykład grzejnik albo meble, firany muszą mieć taką długość, aby sięgały parapetu. Czasami ktoś decyduje się także wtedy „pociągnąć” firanę aż do podłogi, jednak to rzadsze rozwiązanie. Firany, czyli prosty i tani sposób na ładniejsze okna i zbalansowane wnętrze Gama firan w sprzedaży w naturalny sposób sprawia, że osoby o bardzo różnych oczekiwaniach raczej bez trudu dobiorą coś właściwego. Należy też zaznaczyć, że zazwyczaj firana nie jest produktem drogim, co jest pozytywnym faktem. Powstaje bowiem z relatywnie taniej tkaniny syntetycznej, której można fabrycznie nadawać różne formy i nadawać także odmienne kolory. Wszystko po to, aby nabywca miał szansę wybrać dokładnie takie tekstylia, które będą w stu procentach odpowiadać jego indywidualnym oczekiwaniom. Koszt kupna firan nie jest więc spory, dlatego można je okresowo zmieniać. Są jednak tacy, którzy raz kupiony komplet firan będą wykorzystywać przez wiele lat, nie mając z tym żadnego problemu.

Jednakże o firany również trzeba należycie dbać. Jak wszystkie inne wyroby tekstylne, tak i firany się brudzą. Te dłuższe, a więc znajdujące się bliżej podłogi, zwykle brudzą się bardziej. Krótsze także może spotkać taki los, zwłaszcza gdy znajdują się blisko grzejnika. Ten niemal zawsze sprawi, że zabrudzeń będzie więcej. Dlatego tak istotne jest, aby okresowo prać swoje firany. Najczęściej czynność tę wykonuje się kilka razy w roku. W Polsce czyni się to zazwyczaj przed ważnymi świętami – szczególnie Bożym Narodzeniem oraz Wielkanocą. Prania firan nie należy się obawiać. Z powodzeniem można je prać w pralce automatycznej z użyciem dedykowanego programu, jak również ręcznie.

Nadaje się do tego wanna, a odwirować tekstylia można w bębnie pralki. W przypadku firan z kolorowymi wstawkami warto sprawdzić, czy producent nie zalecił dodatkowych czynności związanych z praniem.