Podczas sprawowania Eucharystii kapłan musi być odpowiednio ubrany. Nie chodzi tylko o to, że musi w tym czasie mieć odpowiedni strój, ale także musi mieć go w odpowiednim kolorze. To oznacza, że podczas doboru szat liturgicznych do danego dnia, bardzo ważne jest to, aby pamiętać, w jakim okresie liturgicznym akurat się znajdujemy, tak aby mieć pewność, że nie popełnimy tutaj żadnego błędu i wszystko będzie przebiegało dokładnie tak jak powinno. Dlatego też warto poszukać takich sklepów oferujących szaty liturgiczne, które będą cieszyły się sporym zaufaniem i które będą w stanie zaproponować te akcesoria, które będą wykonane z dużą dbałością o szczegóły.

To też będzie oznaczało, że warto porównywać różne propozycje, aby wybrać tą najlepszą, która pozwoli na godne sprawowanie mszy świętej.

Różne są kolory

Przede wszystkim warto wiedzieć, że szaty liturgiczne oferowane są w różnych kolorach. Najczęściej kapłan zakłada ornat, który jest w kolorze zielonym i przeznaczony jest na czas zwykły, jednak do dyspozycji ma również kilka innych ornatów, w innych kolorach i tutaj bardzo ważne jest to, aby zakładał je w ściśle określonych dniach. Tak na przykład fioletowy należy zakładać w okresie Wielkiego Postu, Adwentu, ale również podczas ceremonii pogrzebowych, ponieważ jest to znak pokuty i smutku.

Kolor czarny również zakładany jest podczas pogrzebów, chociaż stopniowo się od niego odchodzi. Warto również powiedzieć, że ornaty mogą mieć kolor czerwony, który nawiązuje do męki Jezusa Chrystusa, ale również do miłosierdzia i miłości. A na ważne uroczystości, jak w Niedzielę Zmartwychwstania czy na Boże Narodzenie zakłada się ornat złoty. Jednak trzeba tutaj również pamiętać o tym, że same ornaty to nie wszystko, ponieważ w skład szat liturgicznych wchodzi znacznie więcej elementów.

Co jeszcze trzeba kupić?

Trzeba wiedzieć, że elementem szat liturgicznych jest również alba, która zawsze jest biała i jest zakładana pod ornat. Dodatkowo kapłan ma jeszcze cingulum, a więc specjalny sznurek, którym się przewiązuje i który ma utrzymywać albę w odpowiedni sposób. Kolejnym elementem jest również stuła, która także musi być w odpowiednim kolorze, w zależności od liturgii jaka właśnie jest sprawowana. Poza samym kolorem, niezwykle ważne jest to, aby wszystkie szaty liturgiczne były wykonane z wysokiej jakości materiałów, żeby były pięknie haftowane i żeby w odpowiedni sposób był zachowany każdy szczegół.

Wówczas można mieć pewność, że całość będzie się prezentowała dokładnie tak jak powinna i w godny sposób kapłan będzie mógł sprawować Eucharystię.
Warto wiedzieć, co wchodzi w skład szat liturgicznych, na co zwracać uwagę przy ich wyborze i w jakim miejscu je kupować, tak aby mieć pewność, że będą one oferowały wszystko co niezbędne, aby móc godnie i z należytym szacunkiem odprawiać mszę świętą. Nie mówiąc już o tym, że należy zadbać, aby w każdym kościele były szaty w odpowiednich kolorach, aby można je było używać w odpowiednim czasie.