Echokardiografia to bardzo cenne w medycynie badanie, którego zadaniem jest wykrycie struktur serca, kurczliwości jego mięśnia, poprawności pracy zastawek i ich budowy, a także skuteczności przepływu krwi w ważnych elementach. Badanie dodatkowo pozwala sprecyzować informację dotyczącą tego, czy odbył się zawał oraz wcześnie wykryć nowotwory. Do trzech technik echokardiografii należą: echokardiografia przezklatkowa, echokardiografia przezprzełykowa oraz echokardiografia dopplerowska. Każda dedykowana jest diagnostyce innych chorób i schorzeń, a konkretną poleca i sugeruje lekarz prowadzący. Samo badanie jest nieinwazyjne. Polega na przyłożeniu specjalnego aparatu po wcześniejszym posmarowaniu klatki piersiowej żelem wspomagającym.

Głowica aparatu wysyła dźwięki,

a następnie zapisuje wyniki echa, które do niej powraca. Całość momentalnie trafia na monitor, dzięki czemu badanie jest w stanie natychmiastowo wykryć ewentualne nieprawidłowości i alarmujące zmiany. Echokardiografia jest badaniem bezpłatnym, o ile pacjent zostanie na nie skierowany. Trzeba liczyć się jednak z dużymi kolejkami w ramach NFZ, a czasami nie ma na to czasu. Na szczęście dostępne są wizyty prywatne, których koszt zaczyna się od 150 złotych, a czasem nawet wizyta wynosi 300zł.

Niemniej jednak warto się na nią zdecydować w momencie, gdy:

• Chorujemy na przewlekłe choroby serca i wymagamy cyklicznej profilaktyki i sprawdzenia;
• Przeszliśmy zawał mięśnia sercowego;
• Cierpimy na chorobę niedokrwienną serca.
Do badania nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Nie ma żadnych szczególnych wskazań do tego, aby odbyło się w sposób poprawny. Ważne jednak, by najpierw zdecydować się na przeprowadzenie standardowego EKG i RTG klatki piersiowej, a później przekazać wyniki przeprowadzającemu echokardiografię. Przeciwskazania do badania: Jeżeli chodzi o echokardiografię przezprzełykową, nie należy się na nią decydować w przypadku oparzeń chemicznych i termicznych przełyku, pęknięcia przełyku oraz znacznego ograniczenia ruchów kręgosłupa. W przypadku echokardiografii przezklatkowej, nie ma wyraźnych przeciwskazań. Ważne jednak, by możliwy był swobodny dostęp do powierzchni klatki piersiowej. W drugiej technice echokardiografii należy liczyć się z możliwością pojawienia się nieprzyjemnych skutków ubocznych – trudności w przełykaniu, kołatanie serca, nudności i uporczywy kaszel. Jednak mijają one dość szybko i nie stanowią zagrożenia dla życia i zdrowia pacjenta. Każde niepokojące zdarzenie dobrze jest jednak konsultować z lekarzem prowadzącym.