Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele zagraża naszym drogom oddechowym. Czasami to, co niewidoczne, może stwarzać poważne niebezpieczeństwo, a to oznacza, że jeśli w zasadach BHP na naszym stanowisku pracy jest uwzględniona konieczność ochrony dróg oddechowych podczas pracy, to należy to robić. Nawet jeśli wydaje nam się to niepotrzebne. Ale co możemy zastosować, aby mieć pewność, że nasze drogi oddechowe podczas pracy są dostatecznie chronione?

Dobierzmy odpowiednią maskę

Przede wszystkim musimy wiedzieć, że do wyboru mamy maski i półmaski. W tym pierwszym przypadku będziemy mieli zasłoniętą całą twarz, a więc nie tylko będziemy ochraniać nasze drogi oddechowe, ale także będziemy osłonimy oczy. Takie maski mogą być przydatne, gdy jesteśmy narażeni na tryskanie różnych substancji lub przedostanie się do okna ciał stałych i zabrudzeń. Z drugiej strony proponowane nam będą również półmaski ochronne, które osłaniać będą tylko nasze usta i nos. To oznacza, że możemy z nich korzystać, gdy chcemy się chronić przed niebezpiecznymi oparami, ale jednocześnie wiemy, że nie ma tutaj żadnego zagrożenia dla naszego wzroku.

Jak jeszcze możemy je podzielić?

Warto mieć świadomość, że maski i półmaski dzielą się też ze względu na przeznaczenie. Możemy więc kupić: – maski izolujące, które pozwalają chronić się przed niebezpiecznymi substancjami, ale także dostarczają odpowiednią ilość powietrza, jeśli jest problem z dostępem do tlenu – maski filtrująco – pochłaniające mają i pochłaniacze i filtry, dzięki czemu chronią nas przed gazem i pyłem – maski ucieczkowe, gdy trzeba szybko opuścić jakieś pomieszczenie Przy półmaskach musimy mieć świadomość, że mogą nas one nie ochronić przed szczególnie mocnymi substancjami, które mogą przenikać przez materiał, z którego wykonana jest maska. Jeśli wiemy, że substancje, z którymi mamy pracować nie są aż tak bardzo żrące, to jak najbardziej się sprawdzą. Jednak przy tych naprawdę silnie drażniących substancjach powinniśmy zastosować pełne maski, które mają znacznie lepsze filtry, a do tego mogą mieć wentylatory, które będą nam ułatwiały oddychanie. Jeśli wiemy, że powinniśmy chronić nasze drogi oddechowe, to w tym celu powinniśmy zainwestować w jak najlepszy sprzęt. Warto więc porównać możliwości różnych masek, tak aby mieć pewność, że ta którą wybierzemy odpowie naszym oczekiwaniom. Im bardziej drażniące substancje będziemy mieć w pracy, tym lepszej jakości maskę powinniśmy zakupić