Moment zmiany szkoły jest stresujący nie tylko dla dziecka, ale również dla rodziców. W końcu w poprzedniej szkole nasze dziecko było przez wiele lat, zna tam każdy kąt, wszystkich nauczycieli, ma przyjaciół. Jednak taka zmiana szkoły jest nieunikniona, ponieważ jest ona wpisana w rozwój dziecka i musi się odbyć. Dlatego warto dopilnować, aby nasze dziecko wybrało taką szkołę, która będzie odpowiadała jego potrzebom i które będzie zapewniała mu najlepszy poziom wykształcenia.

Nawet jeśli wybieramy szkolę podstawową, to powinniśmy dopilnować, aby była ona jak najlepsza.

Co jest nam oferowane?

Jeśli chodzi o wybór szkoły podstawowej nabór w pierwszej kolejności prowadzony jest dla dzieci, które mieszkają w jej pobliżu i należą do rejonu, który jest do danej szkoły przypisany. Jeśli znajdujemy się w tym gronie, to praktycznie nie musimy się niczym przejmować, bo miejsce w danej szkole mamy zapewnione. Nie mniej nawet wówczas, w ściśle wyznaczonym terminie musimy złożyć odpowiednie dokumenty, tak aby było wiadomo, że to właśnie ta szkoła w Grodzisku jest tą, do której ma i chce uczęszczać nasze dziecko.

Jednak jeśli nie należymy do rejonu, to musimy mieć świadomość, że szkoła podstawowa nabór osób z zewnątrz będzie prowadziła tylko wówczas, gdy będzie miała jeszcze jakieś wolne miejsca. Nie mniej, zawsze powinniśmy sprawdzić co może nam proponować szkoła w Grodzisku, ilu ma uczniów, ilu nauczycieli, jakie zajęcia dodatkowe może zaproponować naszemu potomstwu. Tylko wówczas będzie największa szansa, że nasze dziecko odnajdzie się w takim miejscu. Jeśli jest dzieckiem raczej wstydliwym i zalęknionym, to powinniśmy dopilnować, aby szkoła w Grodzisku, którą wybierzemy należała raczej do tych mniejszych, tak aby nie potęgować niepotrzebnie strachu dziecka, zapisując je do wielkiej szkoły, w której będzie wiele korytarzy, nie mówiąc o tłumach dzieci.

Nasze dziecko ma się w takiej szkole czuć bezpieczne, a to oznacza, że warto poświęcić trochę czasu na zapoznanie się z opiniami na jej temat.

O tym także pomyślmy

Zazwyczaj kiedy zgłaszamy dziecko do szkoły, mamy możliwość wskazania trzech szkół, w których mogłoby się uczyć. Oczywiście na pierwszym miejscu wpisujemy tą, do której najbardziej nam zależy, aby się dostało. Jeśli jednak należymy do danego okręgu, to może się okazać, że wówczas będziemy mieli inny formularz, w którym nie będziemy musieli wymieniać żadnej innej szkoły.

Szkoła z rejonu musi nas przyjąć, a więc nie ma potrzeby wskazywać innych podczas wypełniania wniosku. Jednak możliwość wpisania dodatkowych dwóch szkół podstawowych nabór umożliwia nam w sytuacji, gdy nie chcemy iść do tej, która znajduje się najbliżej nas. Wówczas powinniśmy mieć świadomość, że jeśli nie dostaniemy się do szkoły, która jest pierwsza na liście, to może się okazać, że dostaniemy się do tej, która jest kolejna lub do ostatniej. Ale zawsze istnieje szansa, że będzie to jedna ze szkół, na których nam zależało.

Koniecznie zobaczmy jakie mamy możliwości, co oferuje szkoła w Grodzisku i na co zwracać uwagę podczas składania dokumentów.