Wystarczy zebrać grupę dzieci, aby przekonać się, z jak różnymi problemami, mogą się one borykać. Niektóre będą niewidoczne na pierwszy rzut oka, ale może się też okazać, że inne będziemy widzieli od razu. Jednym z problemów, które dość często się pojawiają, jest jąkanie u dzieci. Może być ono spowodowane wadami w budowie narządu mowy, ale może się też okazać, że takie jąkanie u dzieci będzie się wiązało z psychiką. Dlatego też, jeśli chcemy sprawić, aby ten problem zniknął, w pierwszej kolejności musimy znaleźć jego przyczynę, bo tylko wówczas będziemy w stanie dobrać odpowiedni sposób leczenia. Istotne jest to, że w wielu przypadkach jąkanie u dzieci możemy łatwo wyleczyć, a to będzie oznaczało, że w dorosłym życiu nie będą one musiały borykać się z tego typu problemem, który może im odbierać pewność siebie i powodować różnego rodzaju trudności.

Czym może być spowodowane jąkanie u dzieci?

Przede wszystkim warto wiedzieć, że problem ten może mieć różne podłoże, a to oznacza, że musimy się dowiedzieć, gdzie jest jego źródło. Jeśli jego źródłem jest stres, to musimy ćwiczyć z dzieckiem, aby potrafiło sobie radzić z emocjami, dzięki czemu łatwiej będzie nad nimi panowało, a to będzie powodowało, że jąkanie u dzieci przestanie być dla niego problemem. Może się też okazać, że nasze dziecko, w krótkim czasie chce powiedzieć więcej i szybciej, niż jest w stanie. Wówczas powinniśmy je wyciszyć, uspokoić, a to także może sprawić, że jąkanie u dzieci przestanie być problemem, z którym musi zmagać się nasze dziecko. Pamiętajmy, że takie jąkanie u dzieci powinno być jak najszybciej leczone, bo im dłużej będzie trwało, tym większa izolacja może się pojawiać, bo nasze dziecko będzie się wstydziło odzywać przy innych, jak również może być obiektem szykan, a tego z pewnością byśmy nie chcieli.

Logopeda może znaleźć rozwiązanie na jąkanie u dzieci

Warto mieć świadomość, że możemy próbować samodzielnie szukać przyczyny jąkania u naszego dziecka, ale może się okazać, że lepiej zrobimy, jeśli udamy się do specjalisty. Logopeda może nam wyjaśnić, czym jest spowodowane jąkanie u dzieci, jak również w jaki sposób sobie z nim radzić. Zaproponuje również odpowiednie ćwiczenia, które będą szczególnie przydatne, jeśli okaże się, że jąkania u dzieci spowodowane jest problemami z budową strun głosowych czy nieprawidłowym układaniem języka. Jeśli jednak okaże się, że w naszym przypadku jąkanie u dzieci, spowodowane jest stresem i psychiczną blokadą, to wówczas może się okazać, że sam logopeda nie wystarczy. W takich przypadkach niezbędna może się okazać również pomoc ze strony psychologa. Pamiętajmy, że dzieci są świadome swojego jąkania się, a to oznacza, że jeśli nic z tym nie zrobimy, mogą stopniowo ograniczać mówienie. Jąkanie u dzieci jest problemem, ale jednocześnie też warto wiedzieć, że jest to problem, który stosunkowo łatwo możemy rozwiązać. Oczywiście będzie to wymagało od nas sporo pracy, zarówno pod okiem specjalistów, jak i indywidualnie w domu z dzieckiem. Nie mniej, jeśli widzimy, że jąkanie u dzieci dotknęło również naszą pociechę, to jak najszybciej powinniśmy szukać pomocy. Specjalista będzie potrafił ocenić, co jest powodem jąkania u dzieci, a to będzie oznaczało, że będzie również w stanie powiedzieć, jakie kroki powinniśmy podjąć, aby wyeliminować ten problem. Czasami wystarczy, że dziecko nauczy się, jak panować nad nerwami, innym razem konieczne mogą być ćwiczenia, które poprawią działanie języka.

Nie mniej, im szybciej wychwycimy jąkanie u dzieci i podejmiemy odpowiednie kroki, tym większa będzie szansa, że uchronimy nasze dziecko przed szykanami, jakie mogą je spotkać ze strony innych dzieci.