Wbrew pozorom wielu pacjentów gabinetów stomatologicznych dobrze wie co to leczenie kanałowe. A przynajmniej wie w praktyce, bo sami musieli się mu poddawać. Niestety własne doświadczenia nie zawsze idą w parze z wiedzą praktyczną, która może sprawić, że mniej będziemy się obawiali takiego leczenia, bo będziemy wiedzieli, co robi dentysta i dlaczego. Jak więc jest z tym leczeniem kanałowym? Kiedy trzeba mu się poddać i na czym konkretnie ono polega?

Co jest leczone?

Przede wszystkim musimy sobie zdawać sprawę z tego, że ząb składa się między innymi z miazgi, a więc silnie unerwionej i unaczynionej galaretowatej substancji, która znajduje się w środku naszego zęba. Jak również z zębiny, która chroni zęby przed szkodliwymi czynnikami. Jeśli dojdzie do infekcji bakteryjnej i miazga zostanie opanowana przez stan zapalny, to wówczas konieczne będzie przeprowadzenie leczenia kanałowego czyli inaczej mówiąc endodontycznego. Jeszcze przed pójściem do dentysty możemy spróbować określić, czy będzie konieczne takie leczenie. Jeśli pojawia się samoistny ból, który nie jest wynikiem żadnych zewnętrznych bodźców, albo ból tętniący, który pojawia się zgodnie z rytmem bicia naszego serca. Jeśli dokucza nam ból nocny, czyli taki który pojawia się gdy leżymy, albo przerwy między atakami bólu są niewielkie czy ból jest ciągły, to istnieje spore prawdopodobieństwo, że konieczne może być leczenie kanałowe.

Czy to boli?

Dzisiaj mamy do dyspozycji takie możliwości i środki, że dentysta może nam podać znieczulenie, to oznacza, że takie leczenie nie musi boleć. Jeśli jednak okaże się, że nasz ząb jest już w takim stanie, że znieczulenie nie chce zadziałać, to konieczne może być otwarcie jamy zęba, usunięcie zmienionej zapaleniem tkanki, zabezpieczenie zęba do kolejnej wizyty i podanie antybiotyku. Podczas zabiegu dentysta usunie miazgę zęba, odnajdzie jego kanały i zmierzy ich długość, oraz je poszerzy, aby usunąć pozostałość miazgi. W następnym kroku zamknie kanały, a następnie odbuduje koronę zęba. Dzięki dzisiejszym narzędziom całe leczenie może odbyć się podczas jednej wizyty, no chyba że będziemy mieli ostry stan zapalny, wówczas tych wizyt może być więcej. Przy dzisiejszych możliwościach technologicznych leczenie kanałowe wcale nie musi być bolesne czy długotrwałe. Trzeba tylko wybrać odpowiedniego stomatologa, który będzie miał w tym doświadczenie i będzie posiadał nowoczesny sprzęt, który sprawi, że całe to leczenie będzie mniej stresujące dla pacjenta. Jeśli będziemy wiedzieli, na czym ma ono polegać, to również łatwiej będzie nam się mu poddać.